Gymnasie-SM finalister

Finalister Gymnasie-SM 2019

Den 22-23 mars gör nedanstående talanger upp i grenarna hotell, turism, servering och kock under Gymnasie-SM 2019. Stort grattis till finalplatserna!

Servering

Lydia Andersson, tävlande, Peder Skrivares skola, Varberg                       
Douglas Ahlbom, tävlande, Peder Skrivares skola, Varberg
Hanna Juraskovic, lärare, Peder Skrivares skola, Varberg

Julia Ganerud, tävlande, Stockholms Internationella Hotell- och Restaurangskola
Karolina Anurova-Prykhodko, tävlande, Stockholms Internationella Hotell- och Restaurangskola
Carin Ingelsson, lärare, Stockholms Internationella Hotell- och Restaurangskola

Jesper Ljungquist, tävlande,  Sturegymnasiet, Halmstad                          
Jonna Malmsjö, tävlande,  Sturegymnasiet, Halmstad
Björn Berling, lärare, Sturegymnasiet, Halmstad

Ronja Kastberg, tävlande, Almåsgymnasiet, Borås                                      
Anna Forslund, tävlande,  Almåsgymnasiet, Borås
Jill Hellqvist, lärare, Almåsgymnasiet, Borås

Maja Carsemar, tävlande,  Anders Ljungstedts gymnasium, Linköping                                  
Hanna Ramneskog, tävlande,  Anders Ljungstedts gymnasium, Linköping                                  
Marie Persson Stopar, lärare,  Anders Ljungstedts gymnasium, Linköping

Ellen Åberg, tävlande, Rönnowska, Helsingborg                                        
Noah Karlsson, tävlande,  Rönnowska, Helsingborg
Gunilla Wallin, lärare, Rönnowska, Helsingborg

Turism

Amanda Bertilsson, tävlande,  Virginska Skolan, Örebro                               
Elin Öberg, tävlande, Virginska Skolan, Örebro
Helena Alvarsson, lärare, Virginska Skolan, Örebro

Wilma Stenberg, tävlande, Ainaragymnasiet, Göteborg 
Anna Larsson, tävlande,  Ainaragymnasiet, Göteborg
Emelie Strömbom, lärare, Ainaragymnasiet, Göteborg

Lovisa Lindvall, tävlande,  De Geergymnasiet, Norrköping
Simon Westlund, tävlande, De Geergymnasiet, Norrköping
Maria Norgren, lärare, De Geergymnasiet, Norrköping

Cassandra Exler, tävlande,  Drottning Blankas gymnasium, Helsingborg
Mathilda Aldgård Wiklund, tävlande, Drottning Blankas gymnasium, Helsingborg
Ylva Grip Rösth, lärare, Drottning Blankas gymnasium, Helsingborg

Anna Khrypun, tävlande,  Sågbäcksgymnasiet, Huddinge
Rayen Rivera Rubio, tävlande,  Sågbäcksgymnasiet, Huddinge
Rojbin Serbulent, lärare, Sågbäcksgymnasiet, Huddinge

kök

David Thedéen, tävlande, Anders Ljungstedt gymnasium, Linköping
Binh Dang, tävlande,  Anders Ljungstedt gymnasium, Linköping
Mikaela Andersson, lärare, Anders Ljungstedt gymnasium, Linköping          

Love Dahl, tävlande,  Åva gymnasium, Täby
Casper Åkerman, tävlande, Åva gymnasium, Täby
Kenneth Dahlgren, lärare, Åva gymnasium, Täby

Tia Strandberg, tävlande, Sturegymnasiet, Halmstad
Lina Pettersson, tävlande, Sturegymnasiet, Halmstad
Viking Lindgren, tävlande, Sturegymnasiet, Halmstad

William Lundholm, tävlande, Stockholms Internationella Hotell- och Restaurangskola
Axel Bovallius, tävlande, Stockholms Internationella Hotell- och Restaurangskola
Kristina Holmsen, lärare, Stockholms Internationella Hotell- och Restaurangskola

Hugo Sundberg, tävlande, Vipan, Lund
Isak Edenhorn, tävlande, Vipan, Lund
Fredrik Öberg, lärare, Vipan, Lund

Alva Nilsson, tävlande, Stockholms Hotell- och Restaurangskola
Edvard Niemi, tävlande, Stockholms Hotell- och Restaurangskola
Anders Eldö, lärare, Stockholms Hotell- och Restaurangskola

 

Hotell

Felicia Berg, tävlande, Stockholms Hotell- och Restaurangskola
Naemi Taabu, tävlande, Stockholms Hotell- och Restaurangskola
Anna Ejdekrans, lärare, Stockholms Hotell- och Restaurangskola

Moa Bruksås, tävlande, Almåsgymnasiet, Borås
Louise Fredriksson, tävlande, Almåsgymnasiet, Borås
Anneli Lidenwall, tävlande, Almåsgymnasiet, Borås

Lucy Fryer, tävlande, Drottning Blankas Gymnasium, Helsingborg
Nelly turesson, tävlande, Drottning Blankas Gymnasium, Helsingborg
Maria Ekberg, lärare, Drottning Blankas Gymnasium, Helsingborg

Viggo Forssman, tävlande, Rönnowska, Helsingborg
Mathias Jönsson, tävlande, Rönnowska, Helsingborg
Auli Sivander, lärare, Rönnowska, Helsingborg

Josefine Lindberg, tävlande, Vipan, Lund
Tintin Holmdahl, tävlande, Vipan, Lund
Karin Tengvall Dahlbom, lärare, Vipan, Lund

Amanda Sundberg, tävlande, Jämtalands Gymnasium Wargentinskolan
Agnes Lilja, tävlande, Jämtalands Gymnasium Wargentinskolan
Maria Estlind, lärare, Jämtalands Gymnasium Wargentinskolan